Po wyborze odpowiedniego wkładu, powinien być wybór obudowy kominkowej. Obudowa jest uzależniona w dużej mierze od gabarytów wkładu jaki wybieramy, od umejscowienia przewodu kominowego, wielkości pomieszczenia w którym kominek ma się znajdować oraz gustu klienta.
Oprócz typu zabudowy wybieramy elementy obudowy kominkowej takie jak:
kratki wentylacyjne.
elementy wykończeniowe (marmur, granit, piaskowiec, szkło, drewno)
podświetlenie obudowy,
wnęki, pułki, kapliczki
elementy opcjonalne według upodobań klienta
Podczas wykonywania obudowy używamy tylko bezpiecznych i sprawdzonych materiałów. Prace związane z obudową kominka wykonane są zgodnie z obowiązujacymi standardami, a każda zabudowa odpowiada normom technologicznym. Wykonując obudowę, należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy jej elementami oraz dokładne jej proporcje, aby nie narażać elementów kominka na przegrzania, oraz jak najlepiej wykorzystać energię – ciepło pochodzące z wkładu. Budując z nami masz pewność, że całość prac będzie wykonana prawidłowo i ekonomicznie.
Czym ozdobić kominek?
Wygląd kominka jest kwestią indywidualnych upodobań. Należy jednak pamiętać, żeby jego stylistyka nie odbiegała znacznie od wystroju wnętrza, w którym sie znajduje. Jeżeli przewodnim motywem dekoracyjnym naszego salonu jest wygoda i komfort z nastawieniem na nowoczesne przestrzenne kształty, kominek też powinien być utrzymany w tym stylu.
Do obkładania zewnętrznych ścian kominków często używa się różnego rodzaju kamieni. Ze względu na stosunkowo niska cenę, ciepły i przyjazny wygląd, piaskowce są chętnie wybieranym materiałem. Najlepiej stosować je na pionowe powierzchnie, gdyż z powodu porowatej struktury podatne są na osiadanie kurzu i dość trudno utrzymać je w czystości. Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń i uszkodzeń można zabezpieczyć powierzchnie piaskowca specjalnym płynem konserwującym. Na powierzchnie poziome zaleca się użycie gładkiego kamienia, a zatem wszelkiego rodzaju granitów, marmurów itp. Innym ciekawym materiałem wykończeniowym są kafle. Produkowane są w różnych kształtach, wymiarach i barwach, często ręcznie zdobione malowidłami co dodaje im atrakcyjności. Tradycyjnym, dobrze znanym W nowoczesnym wzornictwie dominuje metal, szkło oraz płyty gipsowe jako surowce wykończeniowe. Elementy drewniane ze względu na ich łatwopalność nie powinny stosowane w pobliżu wkładu kominkowego.
Rodzaje obudów:
Kominki klasyczne – charakteryzują się kształtami tradycyjnymi, nawiązującymi do tradycji, często odległych czasów… Materiałem z jakiego się je wykonuje są często elementy marmurowe, portale kamienne, niekiedy nieobrobiony kamień. Ich charakterystyczną cechą jest duże palenisko – dość często pozbawione wkładu grzewczego.Kominki klasyczne doskonale komponują się z wnętrzami w starym stylu, w odnawianych budynkach, nadają wnętrzom posmak barokowego, dekadenckiego czy renesansowego stylu.
Kominki rustykalne – są wykonane z łupanego piaskowca, marmuru, cegły, kamienia polnego i posiadają drewniany motyw w postaci belki lub półek nadający im charakterystyczny kształt . Po bokach paleniska najczęściej umieszcza się blaty, a nad paleniskiem belkę kominkową. Jest to najpopularniejszy i zwykle najtańszy (pod względem kosztu materiałów oraz robocizny przy budowie kominka) wzór kominka.
Kominki nowoczesne – których kształty są bardzo zróżnicowane, na tyle, iż nie można w jednoznaczny sposób określić ścisłych cech, którymi mógłby się charakteryzować. Ogólnie kominki nowoczesne nawiązują do prostych, często ascetycznych wnętrz – których minimalizm jest cechą dominującą, brak w nich przesadnego zdobnictwa, elementów typowo dekoracyjnych, często funkcje dekoracyjne pełni oświetlenie. Wykonywane są najczęściej z lekkich materiałów typu karton – gips, wykończone tynkiem szlachetnym lub płytami kamiennymi (marmur, granit, trawertyn). Tworzą lekkie konstrukcje dostosowane do nowoczesnych pomieszczeń, często są wkomponowane w ścianę.